Materiały

Optymalne wykorzystanie budżetu AdWords

Powrót do materiałów

Kluczowe wnioski

Obecnie ludzie nie korzystają już z internetu – oni żyją w internecie. Mają pod ręką urządzenia, które odpowiedzą na pytania, i pomogą zrobić zakupy o prawie każdej porze dnia.

Bądź tam, gdzie Twoi potencjalni klienci, i promuj swoją firmę w internecie. Jednak zanim zaczniesz, czy wiesz jak optymalnie wykorzystać budżet na reklamę w internecie?

Zrozum, jak działa model płatności za kliknięcie. Ustal swoje cele, by potem ustalić budżet. Połącz swoje konto AdWords z kontem Analytics. Trzymaj się swoich założeń budżetowych. Zostaw reklamę w sieci reklamowej Google na później. Kieruj reklamy na wybrane lokalizacje. Wypróbuj słowa kluczowe z długiego ogona. Uruchom kampanię spełniająca ustalone przez Ciebie założenia. Na bieżąco monitoruj i optymalizuj kampanię.

 • 1. Jakie są koszty reklamy w Google AdWords
 • 2. Dopasuj budżet do zakładanych celów
 • 3. Połącz swoje konta AdWords i Analytics
 • 4. Trzymaj się budżetu
 • 5. Wybierz konkretne lokalizacje
 • 6. Korzystaj również z niższych pozycji w wynikach wyszukiwania
 • 7. Wypróbuj dłuższe fraz słów kluczowych
 • 8. Twórz dopasowane kampanie
 • 9. Monitoruj i modyfikuj kampanie

Czym jest Google AdWords?

Google AdWords to usługa reklamowa Google stworzona dla firm, które chcą wyświetlać reklamy w wynikach wyszukiwania i sieci reklamowej Google.

Dowiedz się więcej
Zaletą systemu AdWords jest jego ogromna elastyczność. Model płatności pay-per-click (PPC, czyli płatność za kliknięcie) daje Ci pełną kontrolę nad sumą, jaką chcesz zainwestować, a także nad tym, gdzie i jak środki te mają zostać wydane.
1
Jakie są koszty reklamy w Google AdWords

W dzisiejszych czasach wszyscy żyjemy online, sięgając po urządzenia podłączone do sieci zawsze wtedy, gdy chcemy coś poznać, zrobić czy kupić. Obecność w internecie, gdzie znajdują się niemal wszyscy potencjalni klienci, to dla każdego przedsiębiorcy naturalna promocja swojej firmy . Ale czy każdego stać na skuteczną reklamę online?

W AdWords ustalasz stawkę na poziomie słowa kluczowego – czyli frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce Google – powiązane z prowadzoną przez Ciebie działalnością. W ten sposób uzyskujesz szansę na wyświetlanie swoich reklam w wynikach wyszukiwania Google. Wybraną przez siebie stawkę płacisz tylko i wyłącznie wtedy, gdy ktoś kliknie Twoją reklamę i zostanie przez nią przekierowany na Twoją stronę docelową, albo zadzwoni do Twojej firmy, korzystając z przycisku „Zadzwoń” w reklamie.

Jeśli ciekawi Cię ten temat, dowiedz się więcej o tym, jak działają słowa kluczowe w AdWords.

Oprócz wyboru słów kluczowych możesz także ustalić swój budżet i w zależności od planowanych celów zadecydować, jakie będą Twoje stawki. W ten sposób, dzięki przemyślanemu planowaniu i monitorowaniu, możesz ustalić skuteczną strategię, która optymalnie wykorzysta budżet AdWords, umożliwiając Ci dotarcie do nowych odbiorców. Zobacz przydatne porady, które pomogą Ci najlepiej wykorzystać budżet w modelu PPC.

2
Dopasuj budżet do zakładanych celów

Czego spodziewasz się po reklamach online? Chcesz wygenerować większy ruch na swoich stronach? Odbierać więcej telefonów od lokalnych klientów? Zbudować świadomość swojej marki w wybranym rejonie lub wśród konkretnej grupy klientów?

Mając jasno określone cele, możesz łatwiej określić, na osiągnięcie których przeznaczysz większość swojego budżetu AdWords. Następnie możesz stworzyć konkretną kampanię lub wypróbować różne strategie i w ten sposób najlepiej wykorzystać zaplanowany budżet.

3
Połącz swoje konta AdWords i Analytics

O ile z AdWords dowiesz się, ile razy Twoja reklama wyświetliła się w wynikach wyszukiwania lub ile razy została kliknięta przez użytkowników, nie będziesz wiedzieć, czy te działania doprowadziły do konwersji w Twojej witrynie (np. zakupów, wypełniania formularza itp.). Nie dowiesz się też, czy pożądane przez Ciebie działania pomagają w osiągnięciu celów firmy. Aby uzyskać odpowiedź na te pytania, skorzystaj z Google Analytics. Jest to darmowe narzędzie, które pokaże Ci, co konsumenci robili po tym, gdy kliknęli Twoją reklamę i odwiedzili Twoją stronę.

Załóżmy, że masz studio fotograficzne, które oferuje wykonywanie zdjęć portretowych i obsługę imprez. Po kliknięciu Twojej reklamy użytkownicy trafiają na stronę główną witryny. Kiedy jednak sprawdzasz dane z Google Analytics, zauważasz, że większość z nich od razu przechodzi na kartę „Oferta”. Oznacza to, że użytkownicy uznają inną stronę w witrynie za bardziej zgodną z tym, czego faktycznie szukali. Dobrym pomysłem będzie więc drobna zmiana: stroną docelową reklamy powinna być strona z ofertą usług, a nie strona główna Twojej witryny.

Analytics może też pokazać, że użytkownicy, którzy weszli na Twoją stronę po kliknięciu reklamy, szybko ją opuszczają. Świadczy to o tym, że wybrane przez Ciebie słowa kluczowe nie spełniają ich oczekiwań. Spróbuj innych słów, aby zobaczyć, czy sytuacja się zmieni. Nie wydawaj pieniędzy na słowa kluczowe, które nie prowadzą do konwersji.

Jaki związek tego rodzaju informacje mają z Twoim budżetem? Dzięki nim wprowadzasz zmiany prowadzące do konwersji i lepiej służące potencjalnym klientom. Ponadto dobrze dobrane słowa kluczowe i strona docelowa wpłyną na poprawę Twojego wyniku jakości – jest to ważny czynnik dla budżetu AdWords, ponieważ pomaga obniżyć Ci średni koszt kliknięcia (CPC). Dowiedz się więcej o wyniku jakości.

Zobacz także, jak zacząć używać Google Analytics w powiązaniu z kontem AdWords.

4
Trzymaj się budżetu

Ustal miesięczny budżet i staraj się go utrzymać. AdWords pozwala Ci na ustalenie dziennego limitu wydatków, ale w niektóre dni koszty mogą okazać się większe. Dzieje się tak dlatego, że Google analizuje dzienny ruch, a gdy jest on większy, AdWords pokazuje Twoje reklamy częściej. Jeśli ruch jest mniejszy – wyświetla ich mniej. Oznacza to, że dzienny koszt może różnić się od założonego do 20% w obie strony. Nie martw się tym i staraj się nie zmieniać zbyt często dziennych limitów– pozwól, aby efekty przemówiły same za siebie, co pozwoli Ci lepiej dopracować kampanię. Poza tym AdWords automatycznie uśrednia dzienne limity w ciągu całego miesiąca, więc nie ma mowy o konieczności dopłaty.

5
Wybierz konkretne lokalizacje

Jeśli prowadzisz lokalny sklep i Twoim głównym celem jest przyciągnięcie do niego klientów, pokazywanie reklamy osobom mieszkającym w sąsiednim województwie może mijać się z celem. W tym wypadku efektywniejszym rozwiązaniem może okazać się skupienie się na odbiorcach w najbliższej okolicy, którzy mają możliwość odwiedzenia sklepu, ewentualnie na klientach w innej lokalizacji, ale z jakiegoś powodu ważnych dla Twojej firmy. Skupienie się na konkretnych odbiorcach pozwoli Ci na lepsze wykorzystanie budżetu.

Uściślenie lokalizacji może być także użyteczne w przypadku, gdy Twoje cele biznesowe nie skupiają się na rynku lokalnym. Na przykład prowadzisz sklep internetowy z wysyłką towarów na terenie całego kraju. Zacznij od uruchomienia kampanii w kilku rejonach, gdzie masz największe szanse na znalezienie klientów, lub po prostu od największych miast. Następnie obserwuj swoje dane AdWords oraz Google Analitycs, aby sprawdzić, skąd pochodzi największy ruch i najwięcej konwersji. Dzięki temu wiesz, gdzie znajdują się Twoi potencjalni klienci i gdzie inwestycje w AdWords przyniosą największe korzyści.

6
Korzystaj również z niższych pozycji w wynikach wyszukiwania

Być może myślisz, że sukces ma miejsce tylko wtedy, gdy Twoja reklama jest wyświetlana na szczycie listy wyników, a przynajmniej na jednym z trzech pierwszych miejsc. Ale pamiętaj, że reklama na czwartej pozycji również generuje duży ruch i pozwala na obniżenie CPC (kosztu za kliknięcie).

Poza tym istnieją zalety niższej pozycji. Być może klient nie jest gotowy na odwiedzenie Twojej witryny w trakcie pierwszego wyszukiwania. Może najpierw chce przejrzeć kilka stron, zanim podejmie decyzję o zakupie czy zamówieniu oferowanych przez Ciebie towarów lub usług? W tym przypadku najwyższe pozycje mogą zapewnić Ci kliknięcia i wizyty na stronie, jednak niekoniecznie doprowadzą do konwersji. Pokazując się na niższym miejscu, możesz uniknąć kliknięć przez takich „poszukiwaczy” i zyskać ruch tylko od tych osób, które uważnie czytają informacje i wchodzą na strony oferujące to, czego faktycznie szukają.

7
Wypróbuj dłuższe fraz słów kluczowych

Rozważ zastosowanie dłuższych fraz słów kluczowych, czyli takich, które składają się z trzech lub więcej wyrazów. Ponieważ są one mniej oczywiste i popularne, mają mniejszą konkurencję, a więc stosunkowo niski koszt CPC. Specyfika takich słów kluczowych sprawia, że mają większy potencjał dla klientów, którzy dokładnie wiedzą, czego szukają, a w związku z tym są bardziej skorzy do zakupów, kontaktu telefonicznego lub odwiedzenia Twojej firmy. Na przykład gdy chcesz, aby na kilka tygodni przed zakończeniem semestru studenci wiedzieli o oferowanych przez Ciebie zdjęciach portretowych, zamiast słów kluczowych „portret” czy „studio fotograficzne” użyj lepiej takich jak „zdjęcia do dyplomu magisterskiego”, aby uzyskać kliknięcia użytkowników, którzy dokładnie tego szukają.

AdWords zawiera darmowe narzędzie, które pomoże Ci znaleźć rozbudowane słowa kluczowe najlepiej pasujące do Twojej kampanii. Tutaj dowiesz się, jak używać narzędzia Keyword Planner.

8
Twórz dopasowane kampanie

Jeśli myślisz o stworzeniu tylko jednej kampanii w ramach całego budżetu PPC lub masz na koncie AdWords tylko jedną kampanię, rozważ uruchomienie co najmniej kilku. W przypadku jednej kampanii wykorzystasz na nią cały budżet. Może się zdarzyć, że zostanie on wyczerpany, zanim użytkownicy zaczną Cię szukać, używając innych, bardziej precyzyjnych słów kluczowych, bliżej związanych z Twoim produktem lub usługą. Być może te niewykorzystane słowa kluczowe zapewniłyby Ci wyższy poziom konwersji.

Dobrą praktyką jest stworzenie kampanii wydzielonych na podstawie poszczególnych części Twojej strony internetowej. Z pewnością ma ona różne podstrony dla różnych kategorii produktów lub usług. Dla każdej z nich stwórz osobną kampanię. Jeśli tworzysz konto AdWords dla wspomnianego wcześniej studia fotograficznego, nie warto uruchamiać jednej kampanii skupionej wokół słowa „Portrety”. Zamiast tego możesz utworzyć trzy oddzielne kampanie:

 • Kampania: Fotografia ślubna
 • Kampania: Zdjęcia szkolne/dyplomowe
 • Kampania: Obsługa imprez

Działając w ten sposób, możesz ustawić oddzielne budżety dla każdej kampanii, ustalając ich wielkość na podstawie zakładanych celów. Parę tygodni przed końcem roku szkolnego możesz na przykład zwiększyć nakłady na kampanię „Zdjęcia szkolne/dyplomowe”. Ponadto w ten sposób pokazujesz potencjalnym klientom bardziej konkretne propozycje zgodne z ich potrzebami oraz przekierowujesz ich od razu na powiązaną z nimi stronę docelową.

9
Monitoruj i modyfikuj kampanie

Nie warto konfigurować swojej kampanii oraz ustawiać budżetu raz na zawsze. Jednym z najbardziej użytecznych aspektów AdWords jest możliwość śledzenia wyników i dynamicznego modyfikowania wszystkich ustawień. Próbuj nowych strategii oraz kampanii, a także wprowadzaj zmiany, kierując się rezultatami, jakie zobaczysz w AdWords i Analytics. Dopasowuj ustawienia i słowa kluczowe, dopóki nie zaczniesz osiągać swoich celów.

Dzięki poświęceniu czasu i stosowaniu się do powyższych zaleceń możesz osiągnąć pożądane wyniki niezależnie od tego, jakim budżetem na AdWords będziesz dysponować. Zaplanuj zatem odpowiednie słowa kluczowe, a następnie testuj skuteczność reklam, w miarę potrzeb wprowadzając w nich niezbędne zmiany. To prosty i skuteczny sposób na to, by pozyskać nowych klientów.

Zacznij teraz

Rozwijaj swój biznes z AdWords

 • 1Stwórz konto
 • 2Określ budżet
 • 3Stwórz pierwszą reklamę i zadecyduj gdzie powinna się wyświetlać

Możesz również porozmawiać z ekspertem Google i otrzymać pomoc przy tworzeniu pierwszej kampanii.

800 486 080

Poniedziałek - piątek, 9.00 - 18.00*