Jak podnieść świadomość marki online

Jak podnieść świadomość marki online

Spraw, aby Twój produkt zaistniał w zbiorowej świadomości. Dowiedz się, jak stworzyć i podnieść świadomość marki online dzięki Google AdWords.

Kampanie promujące markę mają najczęściej jeden cel – zapoznać klientów z produktem oraz sprawić, aby chcieli go kupować. Najlepiej właśnie u Ciebie. W dzisiejszym świecie nie ma nic bardziej ważnego dla marki niż jej strona internetowa. Firmy budujące wizerunek swojej marki zwiększają wiarygodność poprzez ułatwienie klientom bezpośredniego kontaktu, a udana kampania buduje pozytywne więzi między firmą a klientami. Motywuje ich także do częstszych interakcji z marką oraz należącymi do niej produktami i usługami. Zobacz, jak podnieść świadomość marki przy użyciu kampanii AdWords i zadbaj o rozpoznawalność swojej firmy.

Ustal cele swojej kampanii

Zanim rozpoczniesz kampanię, zastanów się dobrze, co chcesz osiągnąć przy jej pomocy. Czy świadomość marki ma wzrosnąć lokalnie, w kilku wybranych rejonach, czy też na terenie całego kraju? Czy podnoszenie świadomości marki jest mniej lub bardziej ważne dla Twoich aktualnych celów biznesowych niż wypromowanie wybranych produktów lub usług? Jasne sprecyzowanie celu kampanii pomoże Ci na każdym etapie jej planowania i pozwoli na osiągnięcie sukcesu.

Zacznij od reklam w wyszukiwarce

Wiadomo, że reklamy w wyszukiwarce Google to skuteczny sposób na przyciągnięcie użytkowników na stronę i generowanie większego ruchu. Ale czy wiesz, że mają one także wpływ na rozpoznawalność marki? Badania przeprowadzone przez Google i Ipsos MediaCT1 pokazały, że reklamy w wyszukiwarce średnio o 80% zwiększają jeden z najważniejszych wskaźników świadomości marki – chodzi o sytuację, gdy konsumenci spontanicznie wymieniają ją jako pierwszą markę w danej kategorii.

Podczas badań użytkownicy szukali określonych fraz, na przykład „buty do wędrówki po górach” lub „ekonomiczne samochody”. Wyniki pokazywane były zarówno w sposób klasyczny, czyli na stronie wyników wyszukiwania (SERP) lub przy pomocy strony testowej, która umieszczała reklamę testowanej marki na szczycie listy wyników.

Użytkownicy zostali poproszeni o wymienienie marki, która jako pierwsza przychodzi im na myśl podczas poszukiwań wybranych produktów. W grupie, która używała strony testowej, 14,8% wskazało markę zasugerowaną w reklamie, a w grupie używającej zwykłego wyszukiwania było ich tylko 8,2%.

Skąd taka różnica? Głównym powodem jest fakt, że użytkownicy szukający produktów w sieci są bardziej otwarci na różne propozycje, a jeżeli podczas aktywnych poszukiwań produktu lub usługi nazwa Twojej firmy pojawia się na czołowym miejscu, łatwiej jest im ją zapamiętać i skojarzyć z tym, czego szukają. Właśnie to oraz fakt, że masz możliwość stworzenia sprecyzowanych reklam pozwalających na utworzenie bazy zainteresowanych użytkowników, sprawia, że sieć wyszukiwania powinna stać się fundamentem kampanii reklamowej promującej Twoją markę.

Więcej na temat tych badań możesz przeczytać na stronie Google.

Wykorzystaj sieć reklamową

Jeśli opanujesz już podstawy AdWords i reklamowania się w wyszukiwarkach, możesz ruszyć z kampanią w sieci reklamowej Google (Google Display Network). Reklamy displayowe Google pozwalają na dotarcie do większej liczby odbiorców, którzy w tej chwili niekoniecznie szukają tego, co masz do zaoferowania, ale są potencjalnymi klientami z innych powodów. Mogą na przykład odwiedzać strony powiązane tematycznie z Twoją działalnością lub odwiedzili Twoją stronę w przeszłości. Dzięki temu Twoje reklamy będą im się wyświetlać podczas wyszukiwań, co spowoduje lepsze zapamiętanie marki i jest elementem budowania jej świadomości. Ponieważ w takiej kampanii możesz wyświetlać kolorowe reklamy graficzne lub multimedialne (wideo bądź animacje) nazywane banerami, przyciągasz tym uwagę użytkowników i sprawiasz, że marka od razu wpada w oko potencjalnych klientów. Dowiedz się, jak można zwiększyć zainteresowanie marką w internecie dzięki sieci reklamowej Google (Display Network)).

Twórz reklamy zorientowane na markę

Aby lepiej zaistnieć w świadomości konsumentów, używaj takich samych sloganów i haseł reklamowych zarówno w reklamach, jak i na swojej stronie. To stworzy i wzmocni wizerunek marki oraz zapewni spójny przekaz dla klientów.

Zanim zaczniesz tworzyć reklamę, zadaj sobie pytanie: „Jakie są najlepsze cechy mojej firmy?”. Znajdź trzy lub cztery elementy, które Twoim zdaniem najlepiej ją opisują, a następnie używaj ich regularnie w reklamach online. Przykładowo, jeśli prowadzisz punkt naprawy rowerów, możesz napisać, że jest on:

 • Niezawodny

 • Szybki

 • Rzetelny

Twoja reklama powinna wówczas wyglądać mniej więcej tak:

Odwiedź serwis rowerowy „Marek” – szybko, solidnie i niezawodnie.

Dowiedz się, jak tworzyć skuteczne reklamy AdWords.

Określ swoją lokalizację

Kiedy już wiesz, jakie są cele kampanii mającej na celu stworzenie świadomości marki w sieci, czas na kolejny istotny czynnik – zasięg geograficzny. Warto uwzględnić go podczas planowania działań w AdWords.

Jeśli Twoja firma ma fizyczny sklep lub punkt usługowy, zacznij od reklamowania się w jego otoczeniu, a następnie powoli zwiększaj zasięg. To pozwoli Ci na zmniejszenie kosztów i lepsze wykorzystanie słów kluczowych w mniejszej skali.

Jeśli prowadzisz działalność wyłącznie online i chcesz sprzedawać na terenie całego kraju, zacznij od największych miast, aby zobaczyć, jakie będzie zainteresowanie w danym rejonie. W zależności od miasta zachowanie klientów może się znacząco różnić. Zobaczysz dzięki temu, gdzie najlepiej zainwestować swój budżet, zwłaszcza jeśli chcesz rozszerzyć działalność na cały kraj.

Mierz swoje postępy

Aby osiągnąć sukces, postaraj się na bieżąco monitorować postępy kampanii oraz wprowadzać niezbędne poprawki. Jest to istotne zarówno w sytuacji, gdy celem jest zbudowanie świadomości marki, jak i wtedy, gdy chcesz zwiększyć sprzedaż lub liczbę konwersji. Warto trzymać rękę na pulsie i sprawdzać rezultaty w swoich raportach. One najlepiej pokażą Ci, jakich działań wymaga prowadzona kampania. Do dyspozycji masz między innymi takie wskaźniki:

 • Pozycja reklamy—to miejsce, na którym pojawi się Twoja reklama wśród reklam innych firm. Jak pokazuje praktyka, im wyższa pozycja w wynikach wyszukiwania, tym większy wpływ reklamy na potencjalnych klientów. A to oznacza, że użytkownicy mogą lepiej zapamiętać markę. Jeśli pozycja Twojej reklamy jest niska lub zaczyna spadać, wprowadź nowe słowa kluczowe, popraw jakość reklam lub zmień stawki.

 • Wyświetlenia—to liczba wyświetleń Twojej reklamy w wynikach wyszukiwania. Nie dowiesz się stąd, czy osoba, która zobaczyła reklamę, kliknęła ją. Jednak dla kogoś, kto prowadzi kampanię promującą markę, jest to istotny wskaźnik, ponieważ w tego typu kampanii nie chodzi o wejścia na stronę czy zakupy. Mając to na uwadze, użyj kampanii opartej na CPM widocznych reklam (vCPM) zamiast popularnego rozwiązania cost-per-click (CPC). Dzięki temu zapłacisz za każde tysiąc wyświetleń w sieci reklamowej Google, a nie za liczbę osób, które kliknęły reklamą. W tej strategii samodzielnie ustalasz, ile chcesz zapłacić za 1000 wyświetleń bez względu na liczbę kliknięć.

 • Współczynnik konwersji i zaangażowanie—ten wskaźnik odnosi się do liczby osób, które kliknęły Twoją reklamę, a następnie wykonały takie działanie na Twojej stronie, jakie zaplanowałeś (określasz to podczas przygotowania kampanii). Jest to użyteczna informacja w przypadku kampanii promującej markę, ponieważ możesz dzięki niej poznać interakcje użytkowników – czy przeglądają stronę, rejestrują się w serwisie, oglądają materiały wideo itp. Zwiększenie liczby konwersji i poziomu zaangażowania pomaga stwierdzić czy kampania skierowana jest do właściwych odbiorców i odnosi sukcesy.

  Więcej informacji jak określić, czy kampania promująca markę odnosi sukces.

  Kiedy szukasz sposobu na podniesienie świadomości marki w internecie, zacznij od AdWords. W ten sposób umieścisz markę przed oczyma zainteresowanych użytkowników we właściwym momencie – czyli wtedy, gdy będą szukać dokładnie tego, co masz do zaoferowania. Przyciągnij uwagę szerszego grona odbiorców, dzięki czemu marka będzie rozpoznawalna, łatwa do zapamiętania i dostępna wtedy, gdy użytkownicy będą jej potrzebować. Tak możesz zyskać lojalnych klientów zarówno w sieci, jak i poza nią.


1. https://www.thinkwithgoogle.com/articles/search-ads-drive-brand-awareness.html

Chętnie Ci pomożemy – zadzwoń, aby uzyskać bezpłatną pomoc od Google *

800 486 080

Google icon

Osiągnij jeszcze więcej z Google AdWords

Rozwijaj swój biznes z AdWords

 • Umieść swoją reklamę w Google.
 • Reklamuj się lokalnie lub na całym świecie
 • Docieraj do właściwych osób we właściwym czasie
 • SPRAWDŹ WSZYSTKIE KORZYŚCI  

Polecane artykuły

* Dotyczy klientów, którzy przeznaczą na reklamy co najmniej 10 zł dziennie. Pomoc telefoniczna jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 18:00.