Jak używać planera słów kluczowych

Jak używać planera słów kluczowych

Odpowiednio dobrane słowa kluczowe znacznie poprawią efekty Twojej kampanii Adwords. Dowiedz się, jak używać planera słów kluczowych, aby je wytypować.

Słowa kluczowe to wyrażenia, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarce Google, gdy chcą odnaleźć interesujące ich informacje. Jeśli używasz Google AdWords w modelu pay-per-click (PPC) , słowa te uruchamiają jednocześnie wyświetlanie reklam dopasowanych do wyszukiwanej treści.

Podstawą sukcesu w kampanii AdWords są wysokiej jakości słowa kluczowe, korzystne zarówno dla Twojej firmy, jak i potencjalnych klientów. Pokazują one informację o Twojej ofercie użytkownikom, którzy szukają w danym momencie tego, co chcesz im zaproponować, a Ty płacisz jedynie za tych klientów, którzy dzięki reklamie odwiedzą Twoją stronę lub do Ciebie zadzwonią.

Dlatego dobieranie odpowiednich słów kluczowych jest podstawą skutecznej kampanii reklamowej. Planer słów kluczowych, bezpłatne narzędzie dostępne w panelu AdWords, pomoże Ci odkryć słowa kluczowe, które mogą przyciągnąć do Ciebie potencjalnych klientów. Rekomendowane przez Google słowa kluczowe powstają na bazie następujących elementów:

 • Słowo kluczowe: wpisz słowa lub frazy powiązane z Twoją firmą lub stroną. Narzędzie na ich podstawie zaproponuje nowe słowa, których użycia być może wcześniej nie planowałeś.

 • Strona docelowa:wejdź na określoną podstronę swojej witryny, a narzędzie odczyta jej treść i wygeneruje najlepiej pasujące do niej słowa kluczowe.

 • Kategorie produktów: wybierz kategorię, która najlepiej pasuje do Twojej działalności, aby dowiedzieć się, jakie słowa kluczowe użytkownicy wpisują najczęściej, aby znaleźć produkty i usługi podobne do Twoich.

Planer słów kluczowych pokaże Ci także prognozowaną skuteczność zalecanych słów kluczowych, czyli jak często będą używane przez użytkowników w wyszukiwarce. Zaproponuje również wysokość budżetu dla poszczególnych słów, co przyda Ci się w planowaniu kampanii.

Jak działa planer słów kluczowych?

Najpierw musisz zrozumieć, jak słowa kluczowe wpływają na Twój budżet reklamowy. Pieniądze z budżetu wydajesz na stawki za słowa kluczowe. „Stawka” jest maksymalną kwotą z Twojego budżetu, którą chcesz zapłacić za to, żeby reklama wyświetliła się podczas wyszukiwania z użyciem wybranych przez Ciebie słów kluczowych. Im wyższa stawka, tym większa szansa na jej pokazanie (zależy to również od tego, ile za te same słowa płacą inne firmy, a także od jakości reklam oraz strony docelowej).

Przykład: załóżmy, że prowadzisz na Podlasiu firmę sprzedającą miód z lokalnych pasiek. Planer słów kluczowych AdWords pomoże Ci znaleźć najlepiej pasujące do twojej działalności słowa kluczowe i wyrażenia – właśnie te, które Twoi potencjalni klienci wpisują w wyszukiwarce. Możesz zapłacić za frazę „miód podlaski” lub „miód z lokalnych pasiek”, ale dzięki Planerowi słów kluczowych AdWords możesz odkryć popularniejsze frazy, które nie przyszły Ci do głowy, np. „miód ekologiczny”, „zdrowy dodatek do śniadania” itp. Ich wprowadzenie do reklam zwiększa szansę na przyciągnięcie na stronę lub do sklepu kolejnych klientów.

Istnieje mnóstwo odmian i kombinacji słów i wyrażeń, które użytkownicy mogą wpisywać w wyszukiwarce, a które pasują do Twojej działalności. Kluczem do sukcesu nie jest jednak wcale zapłacenie za tyle słów kluczowych, na ile tylko Cię stać. Od ich liczby ważniejsza jest jakość, a planer pomoże Ci sprawdzić różne aspekty jakości każdego słowa kluczowego.

Zobacz, jak używać planera słów kluczowych.Te porady pomogą Ci w dotarciu do osób potencjalnie zainteresowanych Twoją ofertą.

 1. Użyj filtrowania w celu lepszego planowania swoich słów kluczowych i budżetu

  Gdy zaczniesz używać planera, możesz skorzystać z czterech opcji:

 • Wyszukaj nowe słowa kluczowe na podstawie wyrażenia, witryny lub kategorii: pozwoli Ci to na wpisanie frazy, słowa, podanie strony internetowej lub kategorii biznesu w celu wygenerowania pomysłów na nowe słowa kluczowe.

 • Pomnóż listy słów kluczowych, by uzyskać nowe słowa kluczowe:możesz pomnożyć jedną lub kilka list słów kluczowych, aby na ich podstawie utworzyć nową listę powstałą z kombinacji słów kluczowych z wprowadzonych list.

 • Sprawdź dane o liczbie operacji wyszukiwań i jej zmianach: możesz sprawdzić historyczne statystyki, takie jak dane o liczbie wyszukiwań proponowanych słów kluczowych, a także prognozy stawek dla tych słów kluczowych, co ułatwi Ci planowanie budżetu.

 • Sprawdź prognozy liczby kliknięć i kosztów: możesz zobaczyć prognozę skuteczności proponowanych słów kluczowych na podstawie przeciętnych stawek oraz wielkości Twojego budżetu.

Kiedy wybierzesz słowa kluczowe za pomocą którejkolwiek z tych opcji, otrzymasz raport, który może zostać przefiltrowany na podstawie różnych czynników. W ten sposób dowiesz się , jakie słowa kluczowe mogą najlepiej sprawdzić się w Twojej kampanii:

DOPASOWANIE

 • Lokalizacja: liczba wyszukiwań oraz trendy związane z wybraną lokalizacją geograficzną lub odległością.

 • Język: liczba wyszukiwań oraz trendy związane z wybranym językiem. Szczególnie polecane dla stron dostępnych w kilku wersjach językowych.

 • Sieć wyszukiwania:pokazuje źródło danych. Domyślnym źródłem jest wyszukiwarka Google, ale możesz wybrać też strony partnerów w sieci wyszukiwania Google (np. YouTube).

 • Wykluczające słowa kluczowe: ten filtr usuwa słowa kluczowe, których nie chcesz widzieć w wynikach. Jeśli nie planujesz kierowania reklam na wyszukiwania zawierające na przykład słowa „darmowy” lub „tani”, w tym miejscu możesz je wykluczyć.

ZAKRES CZASOWY

 • Możesz tu wprowadzić zakres dat, dzięki czemu zobaczysz przeciętną liczbę wyszukiwań w wybranym okresie. Możesz także porównywać ze sobą dwa wybrane okresy. To pomoże Ci w ustaleniu, które słowa kluczowe lepiej sprawdzają się w danej porze roku. Możesz dzięki temu wybrać optymalny czas na uruchomienie kampanii z wykorzystaniem tych słów.

FILTRY SŁÓW KLUCZOWYCH

 • Średnia miesięczna liczba wyszukiwań:filtruje słowa kluczowe na bazie przeciętnej miesięcznej liczby wyszukiwań w wybranym okresie. Słowa kluczowe z wyjątkowo wysoką liczbą wyszukiwań (ponad 10 000 miesięcznie) mają często dużą konkurencję, a także wysokie sugerowane stawki za słowo.

 • Sugerowane stawki:stąd dowiesz się, ile inni reklamodawcy korzystający z modelu CPC (koszt za kliknięcie) w Twojej lokalizacji płacą za wskazane słowa kluczowe. Narzędzie podpowie Ci, na które słowa powinieneś postawić, aby optymalnie wykorzystać swój budżet.

 • Udział w wyświetleniach: ten wskaźnik szacuje, ile razy użytkownicy zobaczą Twoją reklamę w stosunku do całkowitej liczby miesięcznych wyszukiwań Twojego słowa kluczowego w wybranej lokalizacji i sieci.

 • Udział w wyświetleniach w bezpłatnych wynikach wyszukiwania: Procentowy wskaźnik liczby wyświetleń stron z Twojej witryny w normalnych, bezpłatnych wynikach wyszukiwania po wpisaniu określonego słowa kluczowego. (Uwaga: ta opcja dostępna jest tylko wtedy, gdy Twoje konto AdWords jest połączone z kontem Google Analytics).

 • Średnia pozycja w bezpłatnych wynikach wyszukiwania: pokazuje, jak strony z Twojej witryny plasują się w bezpłatnych wynikach wyszukiwaniach na tle innych witryn (Uwaga: ta opcja dostępna jest tylko wtedy, gdy Twoje konto AdWords jest połączone z kontem Google Analytics).

 • Konkurencja: ta opcja pozwala filtrować słowa kluczowe wg tego, czy trudno jest trafić z danym słowem na jedną z najwyższych pozycji w wyszukiwarce. Możesz filtrować poziom trudności trójstopniowo: niski, przeciętny i wysoki. Dla mniejszych firm zaleca się ustawienie stopnia trudności na niski lub średni, co pozwoli Ci uzyskać sugestie niższych stawek i lepiej wykorzystać budżet.

OPCJE SŁÓW KLUCZOWYCH

 • Z użyciem tego filtra możesz dodatkowo zawęzić lub rozszerzyć zakres propozycji do słów kluczowych pod względem następujących parametrów: słów ściśle powiązanych z Twoimi hasłami, obecnych na Twoim koncie, obecnych w Twoim planie, słów kluczowych tylko dla dorosłych.

Choć wszystkie te filtry są bardzo pomocne, nie wprowadzaj w swojej kampanii zbyt wielu ograniczeń. Dobrym sposobem na wykorzystanie planera słów kluczowych jest użycie na początku tylko jednego filtra, a następnie testowanie różnych innych pomysłów. Dopiero potem zrób kolejny krok i zacznij próbować bardziej skomplikowanych kombinacji. Gdy lepiej poznasz popularne słowa kluczowe w swojej branży, będziesz w stanie wykorzystać w pełni opcje filtrowania do znalezienia najlepszych kombinacji pod kątem swojej działalności.

 1. Spróbuj dotrzeć z reklamami do odbiorców w wybranym rejonie

  Skuteczne kierowanie reklam jest szczególnie ważne dla firm z małym budżetem reklamowym, ponieważ pozwala lepiej podejmować decyzje o sposobie jego wykorzystania (np. na słowa kluczowe często skutkujące wizytami, zakupami, kontaktem telefonicznym itp.).

  Oznacza to, że jeśli masz sklep fizyczny i chcesz przyciągnąć do niego klientów, dzięki planerowi słów kluczowych możesz ustawić filtry ograniczające rejon wyświetlania reklam do lokalizacji wokół sklepu. Wróćmy do przykładowego sprzedawcy miodu z Podlasia. Załóżmy, że Twój sklep znajduje się w Białymstoku. Możesz ustawić zasięg reklamy na kilka ulic wokół sklepu, na całe miasto albo na całe województwo podlaskie. Jakie słowa kluczowe dadzą w takim przypadku najlepszy efekt? Czy są jakieś, których nie znasz, a które są bardzo popularne na przykład na wschodzie Polski?

  Ponadto planer ma filtry umożliwiające przygotowanie kampanii w różnych językach. Jeśli Twój sklep przeznaczony jest jednocześnie dla klientów polsko- i anglojęzycznych, wówczas użycie narzędzia AdWords pomoże Ci znaleźć popularne słowa kluczowa w obu językach. Dotrzesz dzięki temu do odbiorców z obu grup.

 2. Dobrze oblicz koszt słów kluczowych

  Użycie narzędzia propozycji słów kluczowych AdWords pomoże Ci w znalezieniu bardziej skutecznych słów w ramach założonego budżetu. Pokaże Ci też, ile za swoje słowa kluczowe płacą inni reklamodawcy, i ile będzie Cię kosztować ich przebicie. Stawki są wyliczane na podstawie przeciętnych wydatków na słowa kluczowe konkurencyjnych firm. Możesz użyć tych informacji, aby sprawdzić, które z proponowanych słów kluczowych są w zasięgu Twojego budżetu.

  Sugerowane stawki pozwalają dobrze oszacować ogólne koszty słów kluczowych. Bardziej sprecyzowane sugestie otrzymasz dzięki narzędziu do szacowania stawki za reklamę na pierwszej stronie. Narzędzie to sprawdza wynik jakości danego słowa i na podstawie informacji o aktualnej konkurencji wylicza stawkę, która będzie potrzebna do znalezienie się na pierwszej stronie wyników wyszukiwania w Google.

  Dowiedz się więcej o wyniku jakości.

  Aby użyć narzędzia wyliczającego stawkę za pozycję na pierwszej stronie:

  • Wejdź na kartę Słowa kluczowe i kliknij przycisk Kolumny;

  • W rozwijanym menu wybierz opcję Modyfikuj kolumny;

  • W opcji „Atrybuty” wybierz „Szacowana stawka za pierwszą stronę” i zapisz wybór.

  Możesz wykonać te same czynności w celu wyliczenia kosztów pojawienia się na szczycie wyników wyszukiwania . W tym celu w opcji „Atrybuty” dodaj „Szacunkowa stawka za górę strony” i zapisz wybór.

  Jeśli szacunkowy koszt trafienia na pierwszą stronę jest wysoki, oznacza to, że Twój wynik jakości jest niski. Możesz kliknąć znajdujący się obok słowa kluczowego przycisk pomocy, aby dowiedzieć więcej na ten temat. Aby uzyskać więcej informacji na temat szacowania kosztów, przeczytaj artykuł dotyczący szacowanej stawki za wyświetlanie reklam na pierwszej stronie.

 3. Sprawdź, czy wykonałeś wszystkie zaplanowanie zadania, aby odnieść sukces

  Teraz, kiedy dzięki narzędziu propozycji słów kluczowych AdWords masz już mnóstwo pomysłów na reklamę, możesz wybrać najlepszy z nich. Twoim wyznacznikiem może być budżet:

  • Jeśli proponowane słowa kluczowe wyglądają obiecująco, naciśnij przycisk po prawej stronie kolumny wyników i dodaj je do zaplanowanych. Dzięki temu zachowasz tymczasowo potencjalne słowa kluczowe. Postaraj się stworzyć grupę, w których będzie ich ok. 10–20.

  • Jeśli masz już zaplanowane słowa kluczowe, możesz ustawić dzienny budżet kampanii, maksymalne stawki oraz kierowanie na lokalizację. Następnie wybierz przycisk „Pobierz prognozy”, aby otrzymać szacowaną liczbę kliknięć, wyświetleń, średniej pozycji, maksymalnej stawki i współczynnika konwersji dla Twoich słów kluczowych. Dzięki temu możesz realistycznie dopasować budżet do kampanii.

  • Miej na uwadze, że słowa kluczowe o dużej liczbie wyszukiwań używane są przez wiele konkurencyjnych firm, dlatego stawki za nie mogą być wysokie. Wypróbuj najpierw bardziej dokładne słowa kluczowe, które zapewnią Ci oczekiwane efekty, ale nie wyczerpią od razu budżetu.

  • Na podstawie osiąganych wyników dodawaj i usuwaj słowa kluczowe ze swojego planu do momentu, aż pozostaną w nim tylko te, które rzeczywiście się sprawdzają. Dzięki temu przyciągniesz użytkowników na swoją stronę i optymalnie wykorzystasz budżet.

  Dobrze dobrane słowa kluczowe to podstawa kampanii AdWords. Pozwolą Ci one dotrzeć do użytkowników internetu w najlepszym momencie – gdy szukają produktu, który chcą kupić, a który Ty masz w swojej ofercie. Kiedy ruszysz z pierwszą kampanią lub zaczniesz optymalizować reklamy, planer słów kluczowych AdWords pomoże Ci znaleźć te najlepsze, a co za tym idzie – osiągnąć sukces nawet z niewielkim budżetem.

  Jeśli masz jeszcze pytania dotyczące narzędzia do planowania słów kluczowych AdWords, odwiedź tę stronę.

Chętnie Ci pomożemy – zadzwoń, aby uzyskać bezpłatną pomoc od Google *

800 486 080

Google icon

Osiągnij jeszcze więcej z Google AdWords

Rozwijaj swój biznes z AdWords

 • Umieść swoją reklamę w Google.
 • Reklamuj się lokalnie lub na całym świecie
 • Docieraj do właściwych osób we właściwym czasie
 • SPRAWDŹ WSZYSTKIE KORZYŚCI  

Polecane artykuły

* Dotyczy klientów, którzy przeznaczą na reklamy co najmniej 10 zł dziennie. Pomoc telefoniczna jest dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 18:00.